Technik odnawialnych źródeł energii  — jak zacząć?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka branża w obecnych czasach przeżywa rozkwit i który kierunek zawodowy warto wybrać, odpowiedzią jest OZE. Potencjał, który niosą niekonwencjonalne źródła pozyskiwania energii, jest coraz szerzej wykorzystywany. Sektor ten błyskawicznie się rozwija i w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów jest ogromne. Jak stać się jednym z nich? Skąd czerpać wiedzę, by zdobyć wykształcenie i dobrą posadę? Podpowiadamy!

Technik OZE – czym się zajmuje?

Za sprawą branży odnawialnych źródeł energii tworzone są nowe miejsca pracy. Pożądani są pracownicy świadczący usługi związane z produkcją urządzeń, które są wykorzystywane w sektorze zielonych technologii, a także obsługą, unowocześnianiem i serwisowaniem istniejących. Technik odnawialnych źródeł energii to zawód, który ma wielkie perspektywy. Prężnie rozwijają się takie dziedziny jak fotowoltaika, branża pomp ciepła, energii wiatrowej czy biomasy. Osoby wyspecjalizowane w tym kierunku mogą pracować między innymi w:

  • Pracowniach projektowych,
  • koncernach zajmujących się sprzedażą i produkcją systemów i urządzeń OZE,
  • miejscach, w których wykorzystuje się instalacje – montuje i obsługuje aparaturę.

Dlaczego warto pracować w branży OZE?

Pozyskiwanie i wykorzystywanie paliw kopalnych przyczynia się do degradacji środowiska. Zastąpienie ich przez zasoby odnawialne pozwala zasilić budynki i inne obiekty w sposób racjonalny, przeciwdziałający zmianom klimatycznym. Zapotrzebowanie na osoby zajmujące się tematyką OZE wzrasta wraz ze świadomością społeczeństwa i chęcią ochrony planety.

Technik OZE to zawód perspektywiczny. W przyszłości większość inwestycji zakładających cykliczny pobór energii będzie wymagała jego udziału, dlatego to szansa na pewne i stabilne zatrudnienie. Osoba na tym stanowisku może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, które z roku na rok wzrasta. Dobrzy fachowcy zajmujący się fotowoltaiką zarabiają nawet po kilkanaście tysięcy miesięcznie. Widełki płacowe w tym sektorze są bardzo szerokie i zależne od obszaru specjalizacji, rodzaju i wielkości firmy, w której się pracuje, doświadczenia i umiejętności.

Możliwe jest też założenie własnej działalności i pozyskiwania klientów na własny rachunek. Prowadząc własny biznes, zyskuje się możliwość elastycznego czasu pracy. Każdy dzień niesie nowe wyzwania. Praca w terenie jest atrakcyjną opcją dla osób, które nie preferują spędzania każdego dnia w tym samym miejscu. To doskonała szansa na samorealizację i spełnienie zawodowe.

Projekty związane z OZE bywają dofinansowywane różnego rodzaju dotacjami i grantami zarówno przez nasze państwo, jak i Unię Europejską, co jest dodatkową zachętą do podjęcia wyzwania związanego z samozatrudnieniem, podnoszeniem kwalifikacji, rozwojem i szukaniem innowacyjnych rozwiązań.

Odpowiednie wykształcenie i predyspozycje zawodowe

Jeśli myślisz o tym, by rozpocząć kształcenie w sektorze OZE, warto zgłosić się do specjalistów. Szkoła Partnerska Viessmann zatrudnia profesjonalną kadrę, która przygotuje Cię do pracy w wymarzonym zawodzie. U nas zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne, które pomogą Ci zaistnieć na rynku pracy. W ciągu 1,5 roku masz szansę zdobyć tytuł i dyplom państwowy jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a także uprawnienia do montażu i uruchamiania urządzeń i systemów marki Viessmann. Szkolenie odbywa się w systemie zaocznym. Przedmioty teoretyczne prowadzone są online. Są nagrywane i archiwizowane, by w dogodnym czasie móc je odtwarzać. Wiemy, jak ważna jest zdobywanie wprawy przez zajęcia praktyczne, dlatego kładziemy nacisk na doskonalenie warsztatu naszych uczniów w czasie ćwiczeń przy prawdziwych instalacjach. Dzięki temu absolwenci mogą swobodnie czuć się na rynku pracy, są oswojeni z czynnościami zawodowymi.

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.​

Rekrutacja została zakończona

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00