Pytania i odpowiedzi

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Masz pytania? Być może padły one już wcześniej. Sprawdź naszą sekcję FAQ, którą dla wygody podzieliliśmy na 3 główne obszary:

  • Nabór

  • Przebieg nauki

  • Egzaminy zawodowe

Nabór

Pierwsze zajęcia odbywają się we wrześniu, jest to spotkanie organizacyjne online.
Do końca września lub do wyczerpania się miejsc (których liczba jest ograniczona). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, oczywiście z zastrzeżeniem, że złożony wniosek spełnia wymogi formalne.
Zarówno do kursów, jak i do egzaminów może podejść każdy, kto ukończył 18 lat, bez względu na wykształcenie. Jednak tylko osobom z wykształceniem minimum średnim zostanie wydany dyplom z tytułem technika.
W związku z charakterem zajęć praktycznych, Szkoła Partnerska Viessmann przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Kandydat musi więc mieć ukończone 18 lat lub obchodzić 18 urodziny do końca roku kalendarzowego, w którym rozpocznie naukę.
Przykładowo: jeśli zajęcia rozpoczynają się we wrześniu a ty kończysz 18 lat w grudniu, możesz zostać uczniem szkoły. Jeśli jednak twoje 18 urodziny przypadają na styczeń, wówczas zapraszamy cię do nas w kolejnym roku kalendarzowym.
Nie ma górnej granicy wiekowej przyjęcia do szkoły.
– Na początek proponujemy wstępne zapisanie się do szkoły, wypełniając formularz zgłoszeniowy > – to jeszcze do niczego Ciebie nie zobowiązuje. Wypełnienie i wysłanie formularz zgłoszeniowego zajmuje niecałą minutę.
– Następnie otrzymasz wiadomość e-mail, w której znajdziesz link do opłaty wpisowego w wysokości 280 zł. To właśnie wpłatę wpisowego traktujemy jako rezerwację miejsca na liście słuchaczy i zapisanie się do szkoły.
– W kolejnym mailu otrzymasz dokumenty, które należy wypełnić, między innymi umowę. Większość potrzebnych dokumentów jesteśmy w stanie “podpisać” zdalnie, wypełniając je online.
Uwaga! Wpisowe nie podlega zwrotowi.
Wpisowe należy wpłacić korzystając z linku, jaki otrzymuje się na maila po zapisaniu się wstępnym. To właśnie wpłata wpisowego jest uznawana przez nas za rezerwację miejsca na liście słuchaczy.
Jak najbardziej. Zdobyta na studiach wiedza teoretyczna rzadko wystarcza w pracy zawodowej. Nauka w Szkole Partnerskiej Viessmann dostarczy niezbędnej praktyki, a grafik zajęć z łatwością pogodzisz zarówno ze studiami dziennymi, jak i zaocznymi.

Przebieg nauki

Realizujemy podstawę programową kształcenia w zawodach zgodnie z Rozporządzeniem MEN: Dz.U. z 2019 r. poz. 991. Zainteresowanym udostępniamy informacje o realizowanych przedmiotach i liczbie godzin.
Nauka trwa 1,5 roku
Na całkowity cykl kształcenia składają się dwa kwalifikacyjne kursy zawodowe – ELE.10 oraz ELE.11
Kurs ELE.10 trwa od września 2024 do maja 2025 – egzamin w czerwcu 2025.
Kurs ELE.11 trwa od lipca 2025 do listopada 2025 – egzamin w styczniu 2026 r.
Wykłady odbywają się on-line, za pośrednictwem platformy e-learningowej. Są one prowadzone na żywo, a także nagrywane i udostępniane słuchaczom, wraz z przygotowanymi przez wykładowców prezentacjami.
Zajęcia praktyczne prowadzone są głównie na terenie oddziałów firmy Viessmann oraz na terenie jednostek współpracujących, do wyboru – Wrocław, Kraków/Mysłowice, Piaseczno, Komorniki (k. Poznania), Gdańsk/Rusocin, Koszalin.
Wykłady odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Rozpoczynają się o 19:00 i trwają 2-3 godzin.
Zajęcia praktyczne odbywają się w weekendy, raz w miesiącu. W wybrane miesiące zajęcia praktyczne mogą odbywać się częściej.
Harmonogram zajęć udostępniany jest uczniom na stronie internetowej szkoły.
Wystarczy prosty sprzęt z przeglądarką internetową: komputer stacjonarny, laptop, tablet, a nawet smartfon. Do odsłuchania wykładów potrzebne będą głośniki lub słuchawki. Platforma e-learningowa dostępna jest w przeglądarce, niczego nie trzeba instalować.
Platforma e-learningowa nie ma wysokich wymagań w zakresie odbioru i przesyłu danych. Najbardziej komfortowe jest stałe łącze, ale wykładów z powodzeniem można też słuchać z wykorzystaniem transferu danych z telefonu lub za pośrednictwem hot-spota mobilnego.
Nie. Rozumiemy, że nie zawsze życie zawodowe i osobiste pozwala na jednorazowe poświęcenie kilku godzin o danej porze, dlatego wykłady są nagrywane i udostępniane. Warto w nich jednak uczestniczyć z uwagi na możliwość zadawania pytań i uczestnictwo w ciekawych dyskusjach.

Egzaminy zawodowe

Tak, opłata egzaminacyjna wynosi 200 zł za każdy z państwowych egzaminów (a każdy z kursów kończy się jednym takim egzaminem)
Egzamin składa się z dwóch części. W części teoretycznej rozwiązujesz test pisemny. W części praktycznej wykonujesz zadanie na ściance montażowej.
Oba egzaminy odbywają się w placówce każdorazowo typowanej przez właściwą Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Co roku odbywają się dwie sesje egzaminacyjne: w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu. Do egzaminu możesz przystąpić od razu po ukończeniu kursu (latem) lub w kolejnej sesji (początkiem kolejnego roku).
Egzamin możesz zdawać ponownie w kolejnej sesji egzaminacyjnej. Zdajesz tylko tę część, na której nie powiodło ci się poprzednim razem.
Nie później niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem sesji, należy złożyć Deklarację przystąpienia do egzaminów. Jeśli zatem chcesz zdawać egzamin od razu po kursie, deklarację musisz złożyć jeszcze w trakcie nauki. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest ukończenie kursu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Masz wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego i mailowego oraz do wypełnienia niezobowiązującego formularza online.

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.

Rekrutacja została zakończona

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00