Technik OZE

Technik OZE, czyli technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest stosunkowo nowym zawodem, jednak obecnie niezbędnym w budownictwie.

Zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi, które weszły w życie 1 stycznia 2021 roku, odnawialne źródła energii muszą przynajmniej wspomagać tradycyjne metody grzewcze w nowo powstających domach.

Technik OZE jest fachowcem, specjalizuje się w montażu oraz serwisowaniu nowoczesnych instalacji hybrydowych, jednak może także znaleźć zatrudnienie jako doradca klienta lub przedstawiciel handlowy w firmie zajmującej się energetyką odnawialną.

Technik energetyki odnawialnej - zawód przyszłości

Szkoła na technika OZE to bez wątpienia dobra inwestycja. Ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii, eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach powstanie ok. 70 000 tysięcy nowych miejsc pracy.

Warto wykorzystać tę szansę już dziś i zostać Certyfikowanym Instalatorem OZE. To szansa nie tylko na zdobycie dobrze płatnego zawodu w Polsce, ale także za granicą, gdzie popyt na tego typu usługi nieustannie rośnie. Choć dużej części osób praca technika odnawialnych źródeł energii kojarzy się głównie z montażem instalacji, jest wiele ścieżek kariery, które można wybrać.

Po ukończeniu kursu na technika OZE absolwent ma możliwość podjęcia pracy m.in. na stanowisku energetyka odnawialnej energii, projektanta instalacji fotowoltaicznych, kontrolera urządzeń, konserwatora czy kosztorysanta.  

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialne

Zawód technika energii odnawialnej jest niezwykle przyszłościowy, pozwala na rozwój i zdobycie satysfakcjonującego wynagrodzenia jako technik odnawialnych źródeł energii. Jakie wymaganie trzeba zatem spełnić i jakie uprawnienia zdobyć, aby zostać Instalatorem OZE?

Najlepiej jest wybrać się na kurs, który nie tylko da Ci gruntowne przygotowanie do zawodu, ale także umożliw zdobycie certyfikatów. Nie trzeba jednak rezygnować z dotychczasowego zajęcia, aby móc uczestniczyć w szkoleniu. Najwygodniejszą opcją jest wybranie szkoły w trybie zaocznym.

Szkoły Partnerskie Viessmann oferują możliwość uczestnictwa w wykładach online. Obecność na nich nie jest obowiązkowa, ponieważ wszystkie zajęcia są nagrywane i archiwizowane, więc słuchacz ma do nich ciągły dostęp.

Oprócz tego w oddziałach firmy odbywają się zajęcia praktyczne. Wymagane jest także odbycie praktyk, jednak w razie potrzeby szkoła pomaga swoim kursantom w znalezieniu odpowiednich placówek. Osoby pracujące w branży, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, mogą zostać zwolnione z konieczności odbycia praktyk.

Czas nauki na technika odnawialnych źródeł energii

Cały okres trwania nauki to 1,5 roku. Pierwszy etap nauki trwa od września do maja.

Po ukończeniu kursu zawodowego technika energetyki odnawialnej ELE. 10 odbywają się egzaminy państwowe, a ich zaliczenie potwierdza kwalifikacje z zakresu montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Drugi etap nauki przebiega od czerwca do lipca, jest to ELE.11. Egzamin z tej części obejmuje kwalifikacje do eksploatacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 

Po zdaniu wszystkich egzaminów, osoby posiadające wykształcenie średnie, automatycznie otrzymują tytuł Technika Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej.

Profesjonalny Technik OZE

Dzięki temu, że nauka w zawodzie technika OZE odbywa się w Szkole Partnerskiej Viessmann, słuchacze mogą liczyć na nie tylko na wiedzę teoretyczną.

Wiele rozwiązań, które są obecne na rynku, pochodzą przecież właśnie od Viessmann. Urządzenia grzewcze tej firmy są powszechnie stosowane w domach prywatnych, firmach, instytucjach.

Nauka z osobami znającymi branżę grzewczą od podstaw i strony praktycznej pozwoli na sprawne wprowadzenie słuchaczy w rynek OZE jako specjalista energetyki odnawialnej. Tę markę znają też pracodawcy, co na pewno może wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu i na wysokość zarobków.

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.​

Rekrutacja została zakończona

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00