Globalne ocieplenie, skażenie środowiska, ale też szukanie alternatywy i uzależnienie się od obcych źródeł energii to powody, które sprawiają, że OZE staje się przyszłością energetyki. Wydobycie paliw kopalnych i ich wykorzystywanie przyczynia się do wzrostu poziomu zanieczyszczeń, a to zagraża całemu ekosystemowi. Nasza świadomość jako społeczeństwa, które chce ratować planetę, wzrasta. Rozwój nowych technologii i potrzeba zmian powodują, że zielona energia to nie tylko modny trend, ideologia aktywistów, ale ważna część rynku energetycznego.
Dlaczego OZE jest koniecznością
Ceny prądu i gazu wciąż dramatycznie drożeją, co związane jest między innymi z sytuacją geopolityczną. Uniezależnienie się od obcego dostawcy zapewnia bezpieczeństwo naszemu państwu. Przyrost demograficzny i wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną sprawiają, że za 30 lat będziemy jej potrzebowali do 2,5 razy więcej niż obecnie. Dochodzi do niepożądanych zmian klimatycznych, a ich efekt już teraz zaczynamy odczuwać. Wzrastają globalne średnie temperatury powietrza i wód, topnieją lodowce, występują anomalia pogodowe, środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, a smog w większych miastach utrudnia nam życie.
Rozwój branży zielonej energii
Unia Europejska przedstawia plany wdrożenia zielonej energii, które miałyby do 2030 roku pokryć zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 30%. Niezbędna jest pomoc państwa w tym celu – dotacje i ulgi, by wykorzystać potencjał społeczności. W Polsce z roku na rok wzrasta zainteresowanie OZE. Zintensyfikowany rozwój w różnych sektorach jest szansą na niezależność i odcięcie się od obcych źródeł energii, do czego zmusza sytuacja polityczna i gospodarcza. Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy do 2040 roku nasze państwo połowę produkcji elektrycznej będzie zawdzięczało OZE. 1
Największe szanse rozwoju dostrzegane są w energetyce wiatrowej i słonecznej. Szczególną popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne. Moc wytworzona przy ich udziale wyniosła w maju 2022 roku 52% ogółu energii zielonej wytworzonej w Polsce. 37% i druga pozycja na tej liście należy do elektrowni wiatrowych. 2 Sektor rolnictwa również ma spory potencjał w pozyskiwaniu i przetwarzaniu zielonej energii. Coraz częściej spotykane są przydomowe biogazownie i kotły na biomasę. Perspektywicznym źródłem są także fale morskie, a prace nad udoskonaleniem efektownego wykorzystania ich wciąż trwają.
Magazynowanie OZE
Efektywne magazyny energii są niezbędne, by zwiększyć elastyczność i znieść ograniczenia związane z wydajnością źródeł niekonwencjonalnych. Choć już nowoczesne panele fotowoltaiczne wytwarzają energię nawet w pochmurne dni, zeroemisyjne moce potrzebują wsparcia. Nadwyżki pozyskiwane w najbardziej sprzyjającym czasie, muszą być zabezpieczone do wykorzystania w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Postęp technologiczny sprzyja pojawieniu się nowych rozwiązań w tej kwestii.
Zapotrzebowanie na specjalistów OZE
Energetyka odnawialna obecnie jest z jedna najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce i na świecie. Jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, a będzie jeszcze większe. Wciąż powstają nowe miejsca pracy nie tylko w najpopularniejszych branżach – fotowoltaice, elektrowniach wiatrowych, czy w sektorze związanym z biomasą, ale też przy obsłudze chłodnictwa. Duży potencjał dostrzegany jest w rozwoju energetyki fal morskich. Zatrudnienie w branży OZE do 2050 roku na świecie wzrośnie pięciokrotnie.3 Kierunki kształcenia związane z zieloną energią dają szansę znalezienia pewnego, przyszłościowego zawodu.
1 https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nowe-horyzonty-polskiej-energetyki-wywiad-Moskwa-OZE-11915.html
2 https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-oze-w-polsce/
3– https://300gospodarka.pl/300klimat/popularnosc-oze-wplynie-na-rynek-pracy-do-2050-r-branza-zatrudni-5-razy-wiecej-pracownikow